Клієнт-терапевтичний контракт Вікторії Кадирової

Клієнт-терапевтичний контракт: як це розуміти.

Коли ви звертаєтесь до мене за консультацією або довгостроковою терапією, то на час нашого співробітництва між нами виникають «клієнт-терапевтичні стосунки». Це – зовсім особливий різновид взаємин.

З одного боку, в них багато особистого, теплого та людського, що не регулюється ніякими контрактними рамками. Ми обговорюємо теми, що близько торкаються душі та переживаємо разом глибокі почуття.

З іншого боку, наші взаємини– це співробітництво, партнерство. За консультацію чи терапію клієнт сплачує гроші. За те, щоб процес терапії міг відбуватись, і терапевт і клієнт несуть певну відповідальність. Виходячи з цього, обов’язки, правила и очікування, які ми звертаємо один до одного, краще прояснити з самого початку.

Цей контракт має за мету висвітлити рамки відповідальності в клієнт-терапевтичних стосунках, як я їх бачу. Та прояснити деякі очікування «на березі», поки процес співробітництва ще не розпочався.

Деякі з положень контракту можуть бути обговорені та змінені в процесі співробітництва. На першій зустрічі, чи пізніше. Деякі правила залишаються незмінними в будь-якому випадку.

Цей контракт не є офіційним юридичним документом. Це – запрошення до обговорення умов співробітництва – спочатку, та пам’ятка про те, про що ми домовились – пізніше.

1. Можливі формати роботи

  • Консультація Це значить, що ви приходите до мене один раз. Ваш запрос стосується певної вузької теми. Основна мета вашого візиту — отримання знань, відомостей, професійного бачення з вашого питання від мене, як від психолога. Консультація підходить, якщо вам для вирішення питання не вистачає нового бачення чи знань. На консультацію може прийти одна людина чи пара. Індивідуальна консультація триває 50 хвилин, консультація пари – 90 хвилин.
  • Терапія Це значить, що ми з вами зустрічаємось регулярно, раз на тиждень. Терапія має метою глибоке розуміння себе та суті власних складнощів, роботу з проблемами, які формувались та існували довгий час. Конкретні початкові задачі терапії ми визначаємо на першій зустрічі. Вони можуть бути змінені пізніше, як результат того, що в клієнта з’явилось краще розуміння суті та сенсу проблеми.
  • Терапія пари/сім’ї. Якщо запрос стосується стосунків в парі – подружжя, батьки та діти, інші близькі люди, можлива терапія пари/сім’ї. На зустріч зі мною приходять два чи більше людей. Така зустріч триває 90 хвилин. В іншому для терапії пари/сім’ї діють ті самі положення даного контракту. 
  • Я не консультую в переписці та не даю сесій і консультацій онлайн чи по телефону тривалістю менш ніж 50 хвилин. Це пов’язано з тим, що у всіх цих випадках я отримую недостатньо інформації про клієнта, про його поточний стан, не можу (в переписці) вчасно задавати додаткові питання. А значить, я не можу нести відповідальність за якість своєї роботи.
  1. Організаційні питання
  • Тривалість та періодичність зустрічей. Сеанс триває 50 хвилин. Звичайна періодичність зустрічей – раз на тиждень. Іноді, якщо ви вважаєте доречним зустрічатися частіше, і в мене є можливість, ми можемо так робити, але не більше, ніж 2 рази на тиждень. И не менше, ніж раз на 10 днів. Якщо ви бажаєте зустрічатися менше, ніж раз на 10 днів, це не є терапія, ми тоді домовляємось щодо разових консультацій.
  • Призначення часу зустрічей. Є дві можливості. Перша – ми можемо домовитись про певний день тижня та певний час и залишити його за вами на весь час нашої роботи.

          Друга можливість – у кінці кожної зустрічі ми визначаєм дату і час нашої наступної зустрічі.

  • Скасування записів. Якщо виникає необхідність перенести зустріч, ви маєте попередити мене не пізніше, ніж за 3 дні. І я беру на себе обов’язок попередити вас за 3 дні, якщо сесія скасовується з моєї ініціативи. Якщо ви не попередили мене вчасно, пропущену сесію треба оплатити в повному обсязі. Якщо я перенесла зустріч, та не попередила вас про це за 3 дні, то наступну сесію ви не оплачуєте. Так я бачу нашу взаємну відповідальність за наш час та розклад.
  • Відпустки та від’їзди. Я прошу вас попереджати мене, якщо ви плануєте зробити перерву в роботі, за 2 тижні. Я також попереджу вас про мої відпустки завчасно.
  • Термінові зустрічі. Якщо вам знадобилась незапланована зустріч зі мною, ми можемо її влаштувати, якщо в мене буде можливість. Я намагатимусь знайти вікно в розкладі. Але я не зможу «попрацювати по телефону 5 хвилин». Наше спілкування – це моя робота, і я не можу якісно виконувати її похапцем, в присутності інших людей чи там, де мене спіткав ваш дзвінок. В такому випадку я можу лише домовитись про час позапланової зустрічі.
  •  Пунктуальність. Якщо ви запізнюєтесь, то час нашої сесії скорочується. Вартість сесії при цьому не змінюється. Найчастіше я не маю можливості подовжити час сесії, тому що після вашого запису є наступний. Якщо ви прийдете раніше вашого часу, я не зможу вас прийняти з тієї ж причини – я буду працювати з іншою людиною чи відпочивати і переключатись після попереднього сеансу. Це важливо для забезпечення якості роботи з вами.
  • Місце зустрічей. При роботі онлайн відповідальність забезпечити безпечне та комфортне місце з вашого боку належить вам, і я дуже прошу вас про це попіклуватись. Вкрай важливо, щоб під час сеансу вас ніхто не відволікав, не мав шансів вас почути та не переривав сеанс. Навіть маленькі діти.
  • Зміна вартості. Іноді я підвищую вартість моєї роботи. Я вважаю, що, коли ви приймаєте рішення отримувати довгострокову терапію, ви маєте право розуміти, скільки це буде коштувати і розраховувати бюджет. Тому я прагну уникати частих підвищень ціни, наскільки це можливо.

В будь-якому випадку, я попереджу вас щодо підвищення вартості терапії завчасно, не пізніше, ніж за місяць. Я приймаю, що ви можете ухвалити рішення не продовжувати терапію по новій ціні, поважаю це і таким чином намагаюсь забезпечити час для безпечного та якісного завершення роботи зі мною по попередній ціні.

 3. Конфіденційність

Все, що ви скажете і зробите під час сесії – абсолютно конфіденційно, як і сам факт вашого звернення до мене. Ви можете самі вирішити, кому та скільки розповідати з того, що ви зрозуміли чи дізналися, але я зобов’язуюсь зберігати конфіденційність. Винятками можуть стати такі випадки:

  • Професійні супервізії та інтервізії. Необхідність отримання консультації. Іноді, якщо робота заходить в глухий кут, я можу вважати за необхідне обговорити її з колегою-супервізором, а іноді виникає потреба проконсультуватися у фахівця з іншої галузі. Я будь-якому випадку зміню ваш особистий матеріал так, щоб вас неможливо було впізнати.
  •  Якщо ваш стан чи ситуація викликають в мене професійну підозру, що ваше здоров’я та життя чи здоров’я та життя ваших близьких може знаходитись в небезпеці, я завчасно запитаю у вас телефон вашої довіреної особи, до якої я можу звернутись в разі виникнення нагальної потреби.
  1. Одночасна терапія у двох терапевтів. Я вважаю її неможливою. Якщо мій клієнт водночас знаходиться в терапії у іншого терапевта, я не можу нести відповідальність за наслідки такого поєднання. Я розумію, що та чому я роблю і нічого не знаю про те, що робить інший терапевт.

Якщо ви бажаєте отримувати терапію в мене, я наполягаю на завершенні терапії в іншого терапевта перед початком нашої роботи. Якщо ви під час проходження терапії зі мною побажаєте отримувати терапію в іншого терапевта, вам потрібно перед цим завершити терапію зі мною.

Виключення: участь в терапевтичних групах, навчальних програмах, інтенсивах, тренінгах, які ведуть інші терапевти. Також виключенням може стати бажання пропрацювати певну вузьку тему с іншим терапевтом, якщо я не можу працювати з цією темою через певні особистісні чи професійні обмеження. Це необхідно обговорити зі мною до початку роботи з іншим терапевтом.

  1. Терапія неможлива, якщо клієнт знаходиться в стані алкогольного сп’яніння або під впливом наркотичних речовин. Якщо ви приймаєте будь-які препарати, що можуть мати вплив на свідомість, чи на емоційний стан, будь-ласка, повідомте мені про це. Якщо ви прийдете на сесію під впливом алкоголю чи наркотичних речовин, я зупиню роботу, як тільки це зрозумію. Сеанс в такому випадку треба буде оплатити.

Під час терапії ви можете проживати сильні емоції та отримувати значущі усвідомлення. Іноді внаслідок цього ви можете приймати рішення. Будь ласка, не починайте їх реалізовувати раніше ніж через тиждень після сесії. Якщо це рішення було вдалим – воно витримає перевірку часом. Ви також витримаєте це очікування – бо ви ж якось раніше жили. Деякі спонтанні рішення, що були ухвалені під впливом переживань, можуть змінитись, чи бути уточнені чи відмінені. Піклуйтесь про вашу безпеку. Це має назву– «захист часом».

  1. Очікування від процесу терапії.
  • Як це відбувається. Здебільшого ми з вами будемо розмовляти. Буває, я пропоную експеримент – що-небудь зробити чи сказати чи зобразити. Я пояснюю, навіщо я це пропоную. Іноді трапляється, що я пропоную щось, наприклад, намалювати. Чи уявити. Но більш за все ми все ж таки розмовляємо.

Якщо вам не підходить чи не подобається який-небудь запропонований мною експеримент чи метод, ви маєте повне право від цього відмовитись. Моя відповідальність – знайти інший шлях.

  • Я чекаю від вас готовності до спільної роботи, до співробітництва. В процесі терапії працює не лише терапевт, а й клієнт. Усвідомлює, відчуває, бере участь в діалозі. Якщо ви відмовляєтесь від усіх моїх пропозицій та не відповідаєте на жодні мої запитання, або робите все це суто формально – я не зможу вам допомогти, поки це не зміниться. Ваша участь в роботі – невід’ємна частина процесу.
  • Відвертість та щирість. Ви маєте право відмовитись відповідати на будь-яке моє запитання. Я розумію, що довіра встановлюється поступово і завжди має межі. Єдине, про що я прошу – нехай те, що ви скажете, буде правдою, без домислювань та спотворень. Звісно, наскільки ви здатні цю правду усвідомити та розповісти. Спотворення та домислювання заведуть нас на хибний шлях. Але забезпечення комфортного рівня відвертості – річ дуже здорова і терапії не завадить.

Я також не обіцяю абсолютної відвертості з мого боку. А щирість — обіцяю, настільки, наскільки я сама з собою здатна бути щирою.

  • Я прагну бути максимально відкритою в усьому, що стосується методів роботи, того, чому й навіщо ми робимо щось чи про щось розмовляємо. Якщо під час роботи у вас виникне незадоволення або нерозуміння з приводу того, що відбувається, я пропоную обговорити це зі мною. Такі ситуації трапляються, особливо на початку, коли ми ще тільки знайомимось один з іншим, а ви – з процесом терапії. І відверте їх обговорення може нести в собі багато ресурсів. Якщо ми обговоримо те, що відбувається, ми зможемо точніше визначити наші цілі чи підібрати методи їх досягнення.
  • Завершення терапії. Терапія може бути завершена, коли досягнута її мета. Чи з особистих обставин клієнта або терапевта, які зашкоджують продовженню роботи. Чи якщо терапія, на думку клієнта або терапевта, зайшла в глухий кут, який вимагає зміни терапевта. Або якщо у клієнта виникає бажання чи необхідність зробити тривалу перерву в роботі.

В будь-якому випадку, я прошу завчасно попередити мене, що наша наступна зустріч буде завершувальною. Остання сесія присвячується закриттю усіх процесів, що раніше були розпочаті, висловленню почуттів, які не були висловлені раніше, підведенню підсумків терапії, і вона вкрай важлива для успішної асиміляції всього, що відбулось за час нашої співпраці.