Я не ставлю питання – чи можлива психотерапія онлайн. Я багато років працюю як психотерапевт онлайн, тому абсолютно впевнена: принаймні гештальт-терапевт цілком здатен надавати якісну психотерапію дистанційно. Звісно, така робота має свої особливості – обмеження та переваги. Саме про них я хочу сьогодні поговорити.
В цій статті ми не будемо обговорювати спілкування з психотерапевтом в чаті чи переписку по e-mail, хоча консультація психотерапевта онлайн – не психотерапія! – можлива і в такому форматі. Поговоримо про повноцінну психотерапію зі звуком та відео.
Коли варто шукати психотерапевта онлайн?
Якщо ви мешкаєте в невеликому населеному пункті, і у вас немає можливості знайти хорошого психотерапевта в вашому місті, щоб працювати очно. Тоді інтернет стає справжнім порятунком.
Якщо ви мешкаєте в іншій країні, де взагалі важко або неможливо знайти для очної роботи психотерапевта, що розмовляє вашою мовою. И навіть якщо ви чудово опанували мову країни, в якій знаходитесь, роботі с місцевим психотерапевтом можуть завадити, наприклад, культурні відмінності. Тут шлях теж єдиний– психотерапія онлайн.
Якщо ви бажаєте працювати з конкретним психотерапевтом, а він живе далеко від вас. Наприклад, ви читали його статті чи бачили роботу, коли він приїжджав до вашого міста. Чи він є визнаним фахівцем саме з вашої проблематики. Чи вам його порадила людина, якій ви довіряєте в цьому питанні. И ви бажаєте отримувати психотерапію онлайн саме в цього психотерапевта. Тоді так, психотерапія онлайн – це ваш жанр.
Якщо ви побоюєтесь порушення конфіденційності. Хочу відразу зауважити: взагалі, робота психотерапевта – суворо конфіденційний процес. Психотерапевт не має права розголошувати не те що деталі роботи, а навіть факт того, що ви є його клієнтом. Але багато хто це знає, а от все ж побоюється і тривожиться аж настільки, що не може звернутись до психотерапевта в своєму місті. Особливо, знов таки, якщо це – маленький населений пункт, де всі знають одне одного. І можливо навіть, що клієнт вже знайомий з психотерапевтом в зовсім інших ролях чи має з ним спільних знайомих.
Якщо ви маєте обмеження в пересуванні. Через хворобу, травму чи тому, що у вас – маленька дитина, яку нема з ким надовго залишити. В цьому випадку допомога психотерапевта онлайн – чудовий спосіб вирішення проблеми.
Якщо у вас обмаль часу. Час на дорогу до психотерапевта у великих містах може легко зайняти пару годин. А якщо у вас багато роботи чи, знову ж, дитина, і немає у вас тої зайвої пари годин, то варто шукати психотерапевта в інтернеті.
Якщо ви часто подорожуєте. Якщо ваша робота пов’язана з відрядженнями, чи просто стиль життя такий, то робота з психотерапевтом онлайн – чудова можливість для забезпечення безперервності і регулярності терапії. Психотерапевт теж може куди-небудь виїжджати – на власне навчання чи вести групу в іншому місті. Це ускладнення теж усувається можливістю роботи онлайн
Якщо ваша проблематика заважає вам виходити з дому. Агорафобія, тобто страх відкритих просторів. Панічні напади. Соціофобія. Якщо справа дійшла до того, що на вулицю вийти важко, то єдиною можливістю почати психотерапію може бути онлайн.
Якщо для вас є важливим відчуття безпеки. Буває так, що людина-то з дому виходить. Але все же його тривожність – загальна, чи конкретно з приводу роботи з психотерапевтом є настільки великою, що до очну терапію людина ніяк не може розпочати. У себе, на власній території людина часто почувається значно безпечніше та впевненіше. И, можливо, це – саме те, що зробить можливим звернення до психотерапевта.
Разом з тим, у психотерапії онлайн окрім переваг, є мінуси. В момент прийняття рішення звернутись за консультацією психотерапевта онлайн и можливою подальшою роботою с психотерапевтом в цьому форматі, вам треба про них знати.
Психотерапевт онлайн: мінуси
Можливість технічних проблем. Особисто я маю інтернет від двох надійних провайдерів, обидва працюють під час вимкнень електроенергії. Також я маю чудовий мобільний інтернет. Я завжди пильно стежу, щоб мій телефон залишався зарядженим, на випадок, якщо несподівано доведеться перейти на мобільний зв’язок. І все же нечасто, але проблеми бувають – переривається зв’язок, висне гаджет. І я зовсім не можу впливати на швидкість інтернету та якість зв’язку з боку клієнта.
На клієнта лягає частина відповідальності за безпеку та конфіденційність. Коли зустріч відбувається в кабінеті психотерапевта, це його відповідальність – забезпечити, щоб поруч нікого не було і ніхто не міг почути чи перервати роботу. А якщо ви працюєте з психотерапевтом онлайн, то з вашого боку монітора це – ваша відповідальність. Забезпечити звукоізоляцію або відсутність поруч інших людей на час сеансу. И організувати, щоб під час роботи вас ніхто не відволікав.
Відсутність можливості тактильного контакту. Якщо ви працюєте з психотерапевтом онлайн, він не зможе дати вам серветку чи взяти вас за руку. Деякі психотерапевти в будь-якому разі категорично уникають дотиків, і деякі клієнти – теж. Але, якщо для вас така опція є важливою, то це – мінус психотерапії онлайн.
Обмежений огляд. Іноді психотерапевт може не побачити щось важливе – наприклад, що ви на якомусь слові нервово стукаєте ногою. Просто тому, що цю ногу на камеру вже не видно. Я зазвичай домовляюсь з клієнтами про те, щоб вони мені казали, якщо щось таке за собою помітять. Але я знаю, що клієнт не завжди може помітити та усвідомити такий рух. Щось залишиться непоміченим – наприклад, зіниці, що розширились, зміна темпу дихання, мікроміміка, і це може позначитись на тому, як іде робота.
Особливості контакту. При роботі онлайн клієнт-терапевтичний контакт, необхідна для роботи міра довіри та розуміння іноді встановлюється довше. А ще ж є клієнти, які саме тому й обирають роботу онлайн, що їм важко встановлювати контакт з іншими. Для таких людей психотерапія онлайн є неусвідомленим способом уникнути контакту й зустрічі з іншою живою людиною.
Але, з іншого боку, не знаю, чи можна вважати це однозначним мінусом. Врешті-решт, для деяких клієнтів ця віддалена и, нібито як безпечніша для них взаємодія – єдина можливість розпочати психотерапію. Якщо психотерапевт розуміє, що відбувається, то для терапії відкриваються гарні перспективи.
Труднощі й обмеження в виборі технік роботи. Це – мінус и складність більше для терапевта – звісно, якщо це – хороший терапевт. Психотерапія онлайн вимагає від терапевта розширення арсеналу, опанування методів, доречних в роботі онлайн. Багато що з тілесно-орієнтованої чи арт-терапії в роботі онлайн неможливо застосувати. Ускладнені експерименти, що пов’язані з переміщеннями в просторі та тілесними взаємодіями. И потрібно розуміти, на що все це замінити, як виконувати терапевтичні завдання в інший спосіб.
Як бачите, у психотерапії онлайн є переваги й недоліки. Ті й інші – відчутні та суттєві. Мій особистий вибір як терапевта – працювати онлайн. И я сама як клієнт отримую мою терапію дистанційно. А ви тепер маєте можливість обміркувати плюси й мінуси, і вирішувати для себе.
Записатися до психотерапевта онлайн
Цитувати цей текст, повністю чи частково, можна за умови надання активного покликання на джерело.