Що таке когнітивний дисонанс

Уявіть собі, що ви побачили синій кавун, не на малюнку, а наживо. Ви знаєте, що кавуни – зелені. В вашій голові надійно сидить ця інформація, підтверджена багаторічним досвідом. Кавун – зелений. Але також у вас є інформація, що вашим очам ви можете вірити, вони вас досі не підводили. А зараз вони інформують: кавун – синій.

Дві інформації конфліктують між собою, і мозок намагається знайти пояснення, як вони можуть існувати одночасно. Або вирішити, якій з них повірити.

– Кавун пофарбували, щоб наді мною пожартувати?

– Існують сині кавуни?

– В мене галюцінація?

– Це – кавун-мутант?

– В мене щось не те з очима?

– Вивели новий сорт кавунів?

Коли буде знайдено прийнятне пояснення, таке, якому мозок зможе повірити і дві інформації припинять конфліктувати, психіка заспокоїться. Або коли обере, якій з інформацій, що поконфліктували, надалі не треба довіряти.

Також є ймовірним, що психіка не впорається з завданням і знайде спосіб відволіктися. Еее… та ну його до біса, цей кавун, щось мені живіт болить! Чи так: йой! Я ж задзвонити забула! Загадка синього кавуна залишиться нерозв’язаною, тому що далі спрацює психологічний захист «витіснення». Простіше сказати, кавун надійно забудеться.

Поки цього не відбудеться, триватиме стан збентеження, той самий «когнітивний дисонанс».

Дивний синій кавун можна забути без наслідків, якщо, звісно, ви – не селекціонер, що займається кавунами. Але, здебільшого, люди і не забувають подібні казуси, що здивували мимохідь. Все стає складнішим, якщо когнітивний дисонанс стався у важливій для вас сфері життя. Поконфліктували дві інформації щодо стосунків, сімейного життя, дітей. От з такими речами насправді важливо розібратися, і когнітивний дисонанс супроводжується тривогою. Тривога робить його важким і неприємним, і через це збільшується ймовірність ввімкнення психологічних захистів.

Це загрожує неправильними діями в важливій сфері життя – адже та нова інформація, що надійшла, так і не була оброблена та засвоєна чи свідомо відторгнута. Чи не була переосмислена стара інформація, що більше не відповідає реальному стану справ.

Також це загрожує зростанням неусвідомленої тривоги. Підсвідомо людина знає, що вона щось важливе не зрозуміла, забула, відвернулася, не помітила, додайте потрібне. Ось і тривожиться. При виникненні когнітивного дисонансу («ступор, збентеженість, розгубленість) важливо не хапатися за перше пояснення, що спало на думку. Часто воно є хибним, просто психіка так намагається швиденько вирішити внутрішній конфлікт. Розбиратися з важливими та важкими когнітивними дисонансами люди часто приходять до психологів.

 Консультація психолога онлайн

Protected by Copyscape Web Copyright Checker

Цитувати цей матеріал, частково чи цілком, можна за умови надання активного посилання на джерело

Related posts