Особисті кордони. Що таке порушення особистих кордонів?

Особисті кордони порушуються, коли хтось або щось вторгається на вашу особисту територію. Посягає на те, що ви вважаєте своїм. Позбавляє того, на що ви маєте право.

Кордони можливо порушити тілесно. При цьому їх порушення – це не лише удар. Небажаний дотик – це теж порушення кордонів.

Коли хто-небудь без дозволу користується вашими речами, це – порушення кордонів. Чи доводилось вам відчувати злість, коли безцеремонний друг хапає «на подивитись» ваш телефон чи тягне з полички сувенір з тою самою метою?

Якщо хтось каже вам, що ви  маєте робити, це – порушення кордонів. Тобто, якщо між вами та шефом існує домовленість про те, що він сплачує вам зарплатню, а натомість говорить, що робити в межах робочих обов’язків, це не є порушенням кордонів. Вони так розташовані, такий контракт, і ви самі його уклали. Однак, якщо шеф пропонує швиденько побігти до крамниці  за чимось, виникає обурення. Тому що це вже не входить в обумовлені робочі обов’язки.

Нахабні запитання та кшталт «А чого це ти сама? З чоловіком посварилась, чи що?»,  «Коли ви вже дитину народите?», «І яка в тебе зарплатня?» – це порушення кордонів. Так само як і непрохані поради: «Я б на твоєму місці вже від нього пішла!»

Порушенням кордонів є обговорення вашої зовнішності, смаків, вподобань. «Що ти знайшов в цьому гуркоті, хіба ж то музика?» – і в душі миттєво виникає протест. Буцімто наїхали не на музику, якою б вона не була, а на вас особисто. В певному сенсі так воно і є, тому що вам це – подобається. Наїхали на ваші особисті смаки.

В цих та подібних випадках люди відчувають злість. І це – нормально та природньо, бо злість – емоція енергійна. Емоція, що спрямована на захист власних кордонів, відновлення їх цілісності. Ось тільки не всі вміють цю саму злість належним чином використовувати.

Хтось чекає до останнього, а потім розчиняється у спалаху багрової люті. Опановує себе – а навкруги вже нікого немає, стосунки зруйновані, з роботи звільнено. Хтось надто боїться втратити взаємини, образити людину, що поруч, а тому стискається і дозволяє себе ображати.

Наприклад тому, що не має досвіду – як захистити свої особисті кордони так, щоб не руйнувати нічого важливого. Як визначити ціну, яку я готовий сплатити за захист власних кордонів в цьому конкретному місці.

Скажімо, неприємна розмова – ціна, котру я готовий сплатити. А розлучення – ні. Навіть якщо ця людина продовжить порушувати мої кордони, я з нею не розлучуся. Але буду розмовляти та наполягати, що так – не треба.

Як обрати адекватний спосіб захисту кордонів – з цим теж виникають складнощі.

Якщо ваші особисті кордони хтось порушив, іноді достатньо повідомити про це. Багато подібних порушень робиться через відсутність знання, розуміння, з найкращою метою. Іноді просто повідомити – не допомагає, і треба повідомляти енергійно, без страху йти на конфлікт. Іноді доводиться шукати інші, більш дієві способи захисту кордонів.

А іноді з’ясовується, що ситуація складна. Що, якщо людина припинить порушати ваші кордони, то порушені будуть вже її власні. Мій син захоплюється музикою. Іноді гучний звук гітари чи ритм барабанних паличок відчутно так порушує мої кордони, бо заважає працювати чи відпочивати.

Але в той самий час синові потрібен простір для занять. Їх група має місце для репетицій, але не бігти ж туди кожен раз, як натхнення з’явилось. Якщо я буду наполягати, що вдома займатися музикою не можна, його кордони будуть порушені.

В мене теж є місце для роботи, але мені буває ліньки туди йти.  І, якщо я буду змушена втікати з дому кожен раз, коли хочу попрацювати чи відпочити, порушеними будуть вже мої кордони. Доводиться домовлятись і розділювати час. Ну і по-людськи дослухатись одне до одного, коли мені дуже потрібна тиша просто зараз чи коли синові дуже треба позайматися просто зараз.

Головне те, що ми про це розмовляємо. І, хоча питання дискусійне, немає впевненої відповіді, хто чиї кордони порушує – домовляємось.

  • Як визначити, відчути, що відбувається саме порушення особистих кордонів?
  • Які існують способи захисту кордонів?
  • Які складнощі виникають, коли необхідно захищати особисті кордони?
  • Як обрати оптимальний спосіб захисту кордонів і що цьому заважає?
  • Як бути, коли виник «спірний ресурс»?

Ці та інші питання, пов’язані з особистими кордонами, їх порушенням, вибудовуванням та захистом можна прояснювати на консультації психолога онлайн. А складності, пов’язані з кордонами, вирішувати в психотерапії.

Записатися до психолога онлайн

Цитувати цей матеріал, частково або цілком, можна за умови надання активного посилання на джерело.

Related posts