Відповідальність та влада: здоровий баланс

Бажаєте маленький тест на здорову відповідальність?

Згадайте що-небудь, за що ви відповідаєте. Щось про що ви з повною впевненістю можете сказати: це – у моїй відповідальності. Хоч велике, хоч дуже маленьке щось.  Не читайте далі, поки не оберете.

Обрали?

А тепер дайте відповідь на такі запитання.

1 – Ви несете цю відповідальність один, чи поділяєте її з кимось?

Простий приклад з практики. Я, як терапевт, несу відповідальність за те, щоб не запізнюватись на сеанс. Я не поділяю цю відповідальність з жодною людиною. «Розумієш, мене затримали» – не проходить. Клієнт домовлявся зі мною, а не з тим, хто мене затримав.  Тобто, якщо я запізнилась на 5 хвилин, я насправді не виконала власні зобов’язання. Не є важливим, що мене хтось затримав, відповідальність від цього не зникає.

Але відповідальність за те, щоб сеанс розпочався вчасно, ми поділяємо з клїєнтом. У нього також є відповідальність за те, щоб не запізнитись. Якщо він запізниться, час його сеансу скоротиться. Це – розмір його відповідальності. Не більше, але й не менше.

2 – Чи знаєте ви, як визначити, що ви не виконали те, за що несете відповідальність?

В моєму прикладі виконати власні зобов’язання значить – бути готовою розпочати сеанс рівно в призначений час. Я не зобов’язана прийти на 5 хвилин раніше. Але в призначений час я вже маю не бігти в кабінет по сходах, а бути на місці в працездатному стані. Не виконати зобов’язання  значить –  запізнитись.

А як щодо вашої відповідальності? Чи точно ви знаєте, що значить «все гаразд», а що – «негаразд»?

3 – Чи маєте ви достатньо влади, щоб нести цю відповідальність?

Я маю достатньо влади та можливостей, щоб виконувати зобов’язання з’являтися на сеанс вчасно. Так влаштований мій день, так я дотримуюсь власного режиму переміщень. Я не працювала би психотерапевтом, якби не могла це забезпечити. Ніхто не має права терміново мене кудись висмикнути або десь затримати, немає у мене з жодною людиною таких домовленостей. Я цілком здатна передбачити що, наприклад, погана погода сповільнює пересування і вийти раніше. Тому я не затримую початок сеансів. Було за багато років два-три форс-мажори, але ось хіба що два-три.

А як щодо вас? Чи є у вас влада та можливості вашу відповідальність реально нести?

4 – Що станеться, якщо ви якимось чином накосячите?

Не виконаєте власні зобов’язання, щось не помітите, за чимось не вслідкуєте, не встигнете, не зробите, чи що ви загадали? Ось це і є реальний розмір відповідальності. Відповідальність – це наслідки. Якщо я на 5 хвилин запізнююсь на сеанс до клієнту, то що відбувається?

Є варіанти. Перший варіант – 5 хвилин. Щоб компенсувати початок сеансу, який відбувся на 5 хвилин пізніше, я і закінчу її на 5 хвилин пізніше.

Але, можливо, поки мій клієнт чекав на мене, він засмутився чи подумав, що я вже не з’явлюся. І має якісь почуття з цього приводу. І він каже мені: “Я зовсім не хотів працювати про мої почуття з приводу твого запізнення. В мене був інший запит. Але тепер я не можу по цьому запиту працювати. Я злюсь, що ти запізнилась!” Тобто, наслідки мого запізнення більші, ніж час, що зсунувся на 5 хвилин.

Я готова прийняти, що клієнт має право висловити його почуття до мене и обговорити те, що відбулося, що він потребує моїх вибачень і що це буде не за рахунок його часу. Тобто, хвилин 5-10 додаткових я готова цьому присвятити. Це – моя відповідальність, так я її розумію.

Але припустимо, що клієнт каже: “В мене дуже багато почуттів з’явилось! Я все життя терпіти не можу, коли хтось запізнюється, а тепер запізнилась і ти. В мене тепер всі запізнення піднялись в пам’яті і мені важлива ця тема. Тепер я хочу її пропрацювати, але це має бути безкоштовно, тому що це ж ти запізнилась…”

… Ось в цьому випадку я скажу: ні. Якщо це – твоя тема по життю, то я за це відповідальності не несу. Якщо ти хочеш висунути це як запит на сеанс – сеанс все одно буде оплачуваний. Тому що це – важлива для тебе тема, запит, який утворився не зараз, ця тема була в тебе і до того, як я запізнилась.

Я готова безоплатно дати тобі 5-10 хвилин, щоб ти міг висловити почуття до мене, щоб я вибачилась, тому що я дійсно накосячила. Щоб ми обговорили розмір шкоди та домовились про відшкодування, що ми і робимо. Але не більше. Стільки відповідальності, як ти хочеш, я не беру. Я не відповідаю за те, що ти взагалі в житті не витримуєш запізнень, навіть якщо сьогодні запізнилась я.

У клієнта може бути інша думка, і я його вислухаю и, можливо, поміняю власну позицію. Але за замовчанням вона є такою. Моя відповідальність має межі, вона не є безкінечною. Вона співмірна з завданою шкодою.

Тож які будуть наслідки, якщо ви не впораєтесь зі взятою на себе відповідальністю? Як ви готові відповідати? А чого від вас очікують? Чи це співпадає?

Тож, у вас здорова відповідальність, якщо ви

  • Чітко розумієте її межі
  • Знаєте, чи вона – особисто ваша, чи поділена ще з кимось (і точно знаєте, скільки – особисто вашої)
  • Знаєте, що значить «я успішно несу відповідальність» чи «я не впорався»
  • Маєте достатньо сили, влади, можливостей, щоб реально відповідати за те, за що берете відповідальність. Щоб бути здатним це забезпечити.
  • Розумієте, чим реально ви готові відповідати і в якому обсязі, а чим – вже ні.

Розмиті кордони відповідальності – поживний грунт для маніпуляцій. Якщо щось в цьому питанні  не є точно оговореним та визначеним, то дуже легко змусити вас відчути провину. И вимагати відшкодування в більшому розмірі, ніж ви реально нашкодили. Або “подарувати” вам відповідальність за те, за що ви взагалі не бралися відповідати. Чи вручити вам відповідальність без влади, без реальних можливостей для її дотримання .

Якщо ви часто відчуваєте себе без провини винним, або якимось чином виявляєтесь відповідальним за все, що відбувається, хоча про це не домовлялись, якщо ви погано розумієте розмір вашої відповідальності та її кордони, то з цими питаннями добре розбиратися у психолога онлайн. Якщо вам важно нести відповідальність, що ви на себе взяли і ви не знаєте, як з цим розібратись – то також.

Записатися до психолога онлайн

Цитувати цей матеріал, частково або цілком, можна за умови додавання активного посилання на джерело

Related posts