Наведу приклад, щоб розібратися, чому не працюють поради психолога, та й взагалі багато порад.
Розмовляємо про якісь дрібниці. Згадую, наскільки добре мені, що існує доставка їжі. Співрозмовник каже, що йому доставка не заходить ніяк. Не подобається.
Зачіплюємося за тему. Розумію, що в мене зараз з основного фону життя стирчить така фігура (фон та фігура – це такі терміни з гештальт-терапії): велике завантаження, дефіцит часу, навіть 10 хвилин у деяких частинах дня мають значення. Буквально. Коли трапляється щось нерозраховане, виїдає 10 хвилин – я не встигаю те, що хотіла б робити в цій частині дня і що вже не вдасться вставити в іншу частину.
Я думаю, як розібратися з цією фігурою: як розвантажити день, зі втратою чи відкладенням чогось на потім я зможу змиритися. Тому що мені не подобається такий суворий графік. І тому що є ще кілька планів, які я дуже хочу робити, але місця під них у житті зараз не знаходжу.
Очевидно, що приготування їжі виявилося ще дуже давно. Та й походи до магазину мінімізовані. Доставка їжі та продуктів відмінно вписується в моє сьогоднішнє тло, і я готова миритися з деякими недоліками на кшталт додаткових витрат.
У мого співрозмовника фон інший. У нього, за теж великої завантаженості, на передній план зараз виходить радість від речей своїми руками. Саме таких, що заземлюють, на кшталт приготування їжі.
Не хочу багато розповідати про чуже внутрішнє життя. Просто врахуйте для розуміння теми, що це дуже важливо для мого візаві. Очевидно, що йому зараз не подобається і недоречно те, що могло б відібрати в нього один із таких процесів. Наприклад, доставка їжі та продуктів, хоча він вміє ними користуватися і цілком міг би собі дозволити.
І ось уявіть собі, яким неконструктивним міг би бути діалог, якщо випустити з уваги обставини життя та внутрішньої реальності кожного з нас. Наполегливо радити, наприклад, доставку, бо вона “заощаджує час”. Або домашнє приготування – тому, що “воно дешевше”. Нападати на іншого, що він надмірно марнотратний чи економний. Сперечатись про якість продуктів та їжі, які отримуєш тим чи іншим способом. Все це – реально. І все це не має жодного відношення до справжніх причин, які спонукають нас вибирати доставку або домашнє приготування.
Так чому на працюють поради психолога та інших людей
Ось так і з усіма порадами. Вони не враховують внутрішні контексти. Радяреві очевидна його частина і зовсім не видно контексту Іншого.
Інший – одержувач ради – також часто неясно бачить свій контекст. Ми не зобов’язані і не можемо все знати про свою внутрішню, інтрапсіхічну реальність.
Отримувач поради не має часу розібратися, чому йому не підходить порада в ту хвилину, коли він цю пораду отримав і повинен якось реагувати. Тому часто залучається до обговорення зовнішніх обставин і неконструктивна суперечка про те, що насправді не має в даному випадку великого значення для прийняття рішень. І часто нападає на подавця ради та її позицію.
І жодного конструктиву. Зважаючи на відсутність спроби шанобливо заглянути в реальність Іншого замість спроби внести до неї пораду, яка зазвичай туди не монтується.
Цитувати цей текст, частково або повністю, можна з активним посиланням на джерело.