Поради як зняти стрес самостійно, в домашніх умовах

Першою під час війни йде фізична безпека. А в годину/день/10 хвилин, коли вона у вас є, подбайте про психологічну. Тут я розповім, як ми збільшуємо стрес, самі того не розуміючи, як це припинити і як зняти стрес.

 Перебувати в постійному стресі – виснажує. А сили нам всім дуже потрібні. Розповім, чому психіка може їх помилково марно витрачати:

Коли в нормальні часи стається щось моторошне – наприклад, зовсім поряд пролітає автівка, то психіка приходить в максимальне збудження і мобілізує всі системи, аби ми могли врятуватись.

Потім автівка минає, і ми відразу розуміємо: все гаразд, минулося, можна розслабитись. Ми знаємо, що це якийсь поодинокий довбойоб, автівки не льотають колонами. Ми ще якийсь час тремтимо або матюгаємось, і все минається. Це в нормальні часи.

На відміну від того, зараз:

Ми вже довго не можемо сказати собі: я в безпеці, це не повториться. Війна – це не поодинока випадкова автівка, після прольоту якої ми здебільшого можемо самостійно відновити почуття безпеки. Зараз ми знаємо, що небезпека буде повторюватись.

Тому «тривожний сигнал» в психіці  не вимикається зараз автоматично. А відпочивати треба. Тому потрібно взяти вимикання тривоги на «ручне управління». Зараз автопілот на вмикання – працює, а на вимикання – ні. Вимикання, аби відпочити, робимо вручну. І ось як. 

Як зняти стрес в домашніх умовах

  1. Ви опинились у реальній безпеці. Скажіть самі собі про це. Дуже просто. Одним словом. Наприклад, «безпека». «Спокійно». «Нормально». Підберіть слово самі.
  2. Вам потрібно достукатись з цією інформацією до дуже глибинних, ще первісних шарів мозку, де знаходиться «сигнальна система» тривоги, яку вам треба вимкнути. Там складних речень не розуміють. Тому – дуже просте одне слово. Повторюйте його.
  3. Ця система може не зрозуміти навіть одне просте слово. Нічого страшного. Тоді переключаємо її за допомогою відчуттів. Дивіться навколо себе і вголос називайте, що бачите. Вголос – це щоб легше було сконцентруватись.
  4. Вголос називайте, що чуєте.
  5. Торкайтеся руками свого тіла, відчутно, але так, щоб не було боляче. Концентруйтесь на тому, що відчуваєте.
  6. Торкайтесь руками різних предметів. Вголос називайте, яке воно – тверде, м’яке, пухке, холодне, тепле.
  7. Ходіть і концентруйтесь на відчуттях в стопах. Можете також розім’яти їх руками – якщо втомились і ходити неприємно

Ваша мета – привернути увагу «сигнальної системи» до того факту, що зараз ви в безпеці і з вашим тілом все гаразд, так, як є – і не гірше. І, таким чином, вимкнути вручну «сигнал тривоги». І дати собі перепочити від стресу, знизити надвеликий рівень гормонів стресу.

Не треба побоюватись, що ви занадто розслабитесь і втратите пильність, увагу, боєздатність. Будьте впевнені, в разі потреби ввімкнеться ця система миттєво і автоматично.

Сил вам всім, друзі! Так переможемо!

Записатись до психолога онлайн

Related posts