Як допомогти собі впоратися з безпорадністю, страхом, люттю

  1. Навколо відбувається багато того, на що ви не можете вплинути, а воно на вас може. Як впоратись з безпорадністю, що виникає при цих обставинах? З одного боку, слід триматися в курсі. Нерозумно відвертатися від того, що здатне на вас вплинути. Ви ж не переходите шосе із зав’язаними очима? Окрім життєвої неефективності такої тактики вона збільшує тривогу.

Дайте собі вплинути на те, що можете

Відчуйте свою здатність впливати – це допоможе впоратись з безпорадністю

2. Навколо кожного з вас зараз є багато того, на що ви здатні впливати. Ці речі поділяються приблизно на дві категорії. Перша – підтримка звичного способу життя в тому, що не треба міняти прямо зараз. Це розумно з життєвого погляду – щоб не руйнувалися важливі для вас речі, стосунки, процеси лише тому, що ви їх закинули.

І це корисно з психологічної точки зору, тому що заземляє вас, говорить вам на рівні тіла, відчуттів, звуків, запахів, рухів: дивись: життя ось у цьому продовжується звичним способом. Ти впливаєш на неї. Є те, на що ти можеш впливати, що ти контролюєш.

Не треба бути собі злісним врагом і власноруч руйнувати та зупиняти те, що може продовжуватися та розвиватися.

3. Також ви можете впливати на те, що потребує змін. У зв’язку з подіями, що відбуваються, ви можете приймати рішення. Чи залишитеся ви там, де є, чи їхатимете? Якщо їхати, то – коли? Куди, яким чином? Якщо залишитеся, то що робитимете? Яких треба вжити заходів? Осмислених, тобто таких, що мають реальний сенс прямо зараз і в найближчому майбутньому, виходячи з реальної ситуації, а не з паніки? Який сенс того, що ви залишаєтеся, і як ви цей сенс реалізовуватимете? Які конкретні дії вам у зв’язку з цим треба зробити?

Це – рішення щодо того, що НЕ йде звичним способом. Те, що вам час змінити в звичному способі життя. Того, що знаходиться в зоні вашої влади та контролю. Рішення треба прийняти та здійснювати. Це – ефективно, розумно та повертає контроль над вашим життям – у тому обсязі, який реально доступний.

Сили вам. Сили нам усім!

Записатися до психолога онлайн

Related posts